Commons:Licencelés
Shortcut: COM:L
- For the country-by-country licensing rules, see Commons:Copyright rules by territory.
Ez az oldal a jogi vĂ©gzettsĂ©ggel nem rendelkezĆk szĂĄmĂĄra igyekszik pĂ©ldĂĄkon keresztĂŒl bemutatni a szerzĆ jogok Commonsra Ă©rtelmezhetĆ vonatkozĂĄsait. CĂ©lja, hogy segĂtsen eldönteni egy adott kĂ©prĆl vagy mĂ©diafĂĄjlrĂłl, hogy az feltölthetĆ-e a WikimĂ©dia Commonsba. A WikimĂ©dia Commons csakis szabad licencelĂ©sƱ anyagokat fogad el, azaz olyan kĂ©peket Ă©s egyĂ©b mĂ©diafĂĄjlokat, amelyeket bĂĄrki, bĂĄrmikor, bĂĄrmire felhasznĂĄlhat.[1] A WikimĂ©dia Commons csak olyan anyagokat fogad el, amelyek
A WikimĂ©dia Commonsba nem tölthetĆk fel "fair use" anyagok, ennek angol nyelvƱ indoklĂĄsĂĄĂ©rt lĂĄsd Commons:fair use. A kizĂĄrĂłlag nem kereskedelmi jellegƱ felhasznĂĄlĂĄst engedĂ©lyezĆ licenceket a Commons szintĂ©n nem tudja elfogadni. A kĂ©pre vagy mĂ©diafĂĄjlra vonatkozĂł licencet a fĂĄjl leĂrĂł oldalĂĄn kell megjelölni egy megfelelĆ licencsablonnal. Az adott licenc ĂĄltal igĂ©nyelt összes informĂĄciĂł a leĂrĂł oldalon kell megadni. Ezen informĂĄciĂł elĂ©g kell hogy legyen ahhoz, hogy mĂĄsok is ellenĆrizhessĂ©k a licenc ĂĄllapotĂĄt. A licencet ezĂ©rt legjobb lenne a megfelelĆ mezĆben mĂĄr a feltöltĂ©skor megadni. Ha egy szerzĆi jog tulajdonostĂłl szeretnĂ©l engedĂ©lyt kĂ©rni, akkor hasznĂĄld az angol nyelvƱ email sablonok egyikĂ©t. |
Contents
ElfogadhatĂł licencek
A szerzĆi jogi licenc tulajdonkĂ©ppen egy hivatalos engedĂ©ly, amely kijelenti, hogy ki Ă©s hogyan hasznĂĄlhatja a szerzĆi jogvĂ©delem alatt ĂĄllĂł mƱvet. Ezt a licencet csak a szerzĆi jog tulajdonosa adhatja meg, aki ĂĄltalĂĄban maga a szerzĆ (fĂ©nykĂ©pĂ©sz, festĆ meg ilyesmi).
Minden Commonson talĂĄlhatĂł jogvĂ©dett (nem közkincs) anyagot szabad licenc szerint kell licencelni, ami kifejezetten Ă©s visszavonhatatlanul lehetĆvĂ© teszi az anyag felhasznĂĄlĂĄsĂĄt tetszĆleges cĂ©lra, vagyis az anyagot bĂĄrki ingyen/szabadon felhasznĂĄlhatja vagy hasonlĂł nem megfelelĆ. RĂ©szletesebben, a licencnek az alĂĄbbi feltĂ©teleknek meg kell felelnie:
- EngedĂ©lyezni kell az ĂșjbĂłli kiadĂĄst Ă©s a disztribĂșciĂłt.
- Engedélyezni kell a szårmaztatott mƱvek kiadåsåt.
- Engedélyezni kell a mƱ kereskedelmi jellegƱ felhasznålåsåt.
- A licencnek örökösnek (nem hatårozott idejƱnek) és visszavonhatatlannak kell lennie.
- A mƱ lĂ©trehozĂłinak nevesĂtĂ©sĂ©t meg lehet követelni.
- A szĂĄrmaztatott mƱvek a forrĂĄsĂ©val megegyezĆ licenc alatti kiadĂĄsĂĄt meg lehet követelni.
- DigitĂĄlis disztribĂșciĂł esetĂ©n mĂĄsolĂĄsvĂ©delem nĂ©lkĂŒli (DRM), nyĂlt fĂĄjlformĂĄtum hasznĂĄlatĂĄt meg lehet követelni.
Sometimes, authors wish to release a lower quality or lower resolution version of an image or video under a free license, while applying stricter terms to higher quality versions. It is unclear whether such a distinction is legally enforceable, but Commons's policy is to respect the copyright holder's intentions by hosting only the lower quality version.
Az alåbbi korlåtozåsoknak tilos a képre vagy médiafåjlra vonatkozniuk:
- Csak a Wikimédia hasznålhatja.
- Kizårólag nem-kereskedelmi vagy oktatåsi célra.
- Csak fair hasznĂĄlatra.
- A mƱ lĂ©trehozĂłinak Ă©rtesĂtĂ©se kötelezĆ minden / közel minden esetben.
ĂltalĂĄban elmondhatĂł, hogy az alĂĄbbi anyagokat nem lehet feltölteni:
- Nem szabad licencelĂ©sƱ szoftverrĆl kĂ©szĂŒlt kĂ©pernyĆkĂ©p. A GPL vagy hasonlĂł licenc alĂĄ helyezett programok kĂ©pernyĆkĂ©peit azonban fel lehet tölteni. BĆvebben angolul a Commons:Screenshots-ban.
- TV, DVD Ă©s videĂłjĂĄtĂ©k kĂ©pernyĆkĂ©peit. BĆvebben angolul a Commons:Screenshots-ban.
- SzerzĆi jogvĂ©delem alatt ĂĄllĂł mƱvek beszkennelt vagy lefĂ©nykĂ©pezett vĂĄltozatai, Ăgy többek között könyvborĂtĂłk, lemez/CD borĂtĂłk, stb. BĆvebben lĂĄsd: Commons:Derivative works.
- SzerzĆi jogvĂ©delem alatt ĂĄllĂł jelkĂ©pek, logĂłk, stb. Nem összetĂ©vesztendĆ a vĂ©djegyekkel (angolul: Commons:Trademarks)
- Makettek, maszkok, jĂĄtĂ©kok Ă©s egyĂ©b olyan tĂĄrgyak, amelyek egy szerzĆi jogvĂ©delem alatt ĂĄllĂł mƱ alapjĂĄn kĂ©szĂŒltek - pĂ©ldĂĄul rajzfilm- vagy mozifilm-szereplĆrĆl (itt nem a szĂnĂ©szrĆl van szĂł, hanem a szĂnĂ©sz ĂĄltal megformĂĄlt szereprĆl).
A Commons szĂĄmĂĄra engedĂ©lyezhetĆk olyan mƱvek, amelyek nem ĂĄllnak szerzĆi jogvĂ©delem alatt (pĂ©ldĂĄul mert közkincsnek szĂĄmĂtanak). ErrĆl bĆvebben lĂĄsd lejjebb a közkincs bekezdĂ©st.
For an explanation of the justification for this licensing policy, see Commons:Licensing/Justifications.
Többszörös licencelés
Egy fĂĄjlhoz tetszĆleges szĂĄmĂș licencet lehet megjelölni, de legalĂĄbb az egyik licencnek meg kell felelnie a fentebb emlĂtett szabad licenc kitĂ©teleinek. A kereskedelmi felhasznĂĄlĂĄst nem engedĂ©lyezĆ kĂ©pek csak akkor fogadhatĂłk el, ha ugyanakkor egy mĂĄsik szabad licenc engedĂ©lyezi az ilyen jellegƱ felhasznĂĄlĂĄst.
A bizonyos dolgokat korlĂĄtozĂł többszörös licencelelĂ©s pĂ©ldĂĄul mĂĄs projektek licencelĂ©si szĂŒksĂ©gleteinek valĂł megfelelĂ©s szempontjĂĄbĂłl lehet Ă©rdekes. A többszörös licencelĂ©s emellett a szĂĄrmaztatott mƱveket kĂ©szĂtĆk szĂĄmĂĄra is megadja a lehetĆsĂ©get, hogy egy jobban korlĂĄtozĂł licenc alatt publikĂĄljĂĄk a mƱvĂŒket - persze csak ha akarjĂĄk. Ezzel a szĂĄrmaztatott mƱveket kĂ©szĂtĆk nagyobb fokĂș szabadsĂĄgot Ă©lveznek abban, hogy a munkĂĄjukhoz milyen licencet vĂĄlasszanak.
Széles körben ismert licencek
A Commonsra szĂĄnt anyagokat lehetĆleg az alĂĄbbi, szĂ©les körben ismert licencek szerint kellene feltölteni:
- Creative Commons Attribution/Share-Alike Licencek
- GNU Free Documentation License (GFDL)
- GNU General Public License (GPL) / GNU Lesser General Public License (LGPL)
- Free Art License
Creative Commons license icons and names | Abbreviations & versions | OK here? |
---|---|---|
![]() |
CC0 | ![]() |
![]() |
CC-BY (1.0 2.0 2.5 3.0 4.0) | ![]() |
![]() |
CC-BY-SA (1.0 2.0 2.5 3.0 4.0) | ![]() |
![]() |
CC-BY-NC (1.0 2.0 2.5 3.0 4.0) | ![]() |
![]() |
CC-BY-NC-ND (2.0 2.5 3.0 4.0) | ![]() |
![]() |
CC-BY-NC-SA (1.0 2.0 2.5 3.0 4.0) | ![]() |
![]() |
CC-BY-ND (1.0 2.0 2.5 3.0 4.0) | ![]() |
![]() |
CC-BY-ND-NC (1.0) | ![]() |
- The icon
"BY" means that the image license requires attribution, as such an image is created "BY" a certain person ("BY" is not an acronym in this case).
SA is for "Share Alike".
MĂ©g egyszer: a közkincsnek szĂĄmĂtĂł anyagokat a Commons szintĂ©n befogadja. A Commonsban alkalmazhatĂł többi licenc listĂĄjĂĄt a Commons:Licencsablonok alatt talĂĄlod meg.
Figyelem: A GFDL fĂ©nykĂ©pekhez Ă©s rövid szövegekhez nem tĂșl szerencsĂ©s vĂĄlasztĂĄs, kĂŒlönösen, ha az anyag nyomtatĂĄsba kerĂŒl. A licenc szerint ugyanis annak egĂ©sz szövegĂ©t a publikĂĄlt anyaggal egyĂŒtt kell megjelentetni. EzĂ©rt tehĂĄt cĂ©lszerƱ kettĆs licenc alĂĄ venni a kĂ©rdĂ©ses mƱveket, Ă©s a GFDL mellĂ© egy egyszerƱbb felhasznĂĄlĂĄst is engedĂ©lyezĆ licencet is megjelölni, pĂ©ldĂĄul egy Creative Commons licencet. Ha lehet, akkor a sajĂĄt mƱveidet ne helyezd GPL vagy LGPL licenc alĂĄ, mert ezek igazĂĄbĂłl csak szoftverek szĂĄmĂĄra megfelelĆ licenctĂpusok.
A szabad kulturĂĄlis mƱvek definĂciĂłjĂĄnak nem megfelelĆ licenc alĂĄ tartozĂł mƱveket nem szabad feltölteni. A miĂ©rtre a WikimĂ©dia AlapĂtvĂĄny licencelĂ©si döntĂ©se ad vĂĄlaszt.
Az Interneten gyakran fellelhetĆ, de a Commons ĂĄltal nem elfogadhatĂł licencek közĂ© tartoznak többek között:
- A Creative Commons Non-Commercial Only (-NC) licencei
- A Creative Commons No-Derivatives (-ND) licencei
- A licenc nĂ©lkĂŒli, fair use, fair dealing vagy egyĂ©b jogi kitĂ©teleket tartalmazĂł anyagok.
Creative Commons Non-Commercial Only (-NC) licenses
Creative Commons No-Derivatives (-ND) licenses
- Unlicensed material can only be usable under fair use, fair dealing, or other similar legal exceptions (see below for the reasons)
A Commons åltal nem elfogadható licenccel ellåtott mƱvet csak akkor lehet a Commonsra feltölteni, ha több licenccel rendelkezik, melyeknek legalåbb az egyike a Commons szåmåra elfogadható.
If an image is not OK, consider asking the author to release their work under a free license such as CC-BY (Creative Commons Attribution license), or CC-BY-SA (Creative Commons Attribution Share Alike).
Licencelési informåciók
A Commons kĂ©pleĂrĂł lapjainak mindegyikĂ©n tisztĂĄn meg kell jelentetni, hogy az anyagot milyen licenc alatt publikĂĄltĂĄk, illetve hogy a licenc szerint milyen egyĂ©b leĂrĂł adatoknak kell a mƱvel egyĂŒtt szerepelniĂŒk (mƱvĂ©sz neve, stb.) A leĂrĂł lapon emelett elĂ©g informĂĄciĂłnak kell ahhoz szerepelnie, hogy mĂĄsok az informĂĄciĂłk alapjĂĄn ellenĆrĂzhessĂ©k a mƱ licencelĂ©si stĂĄtuszĂĄt - mĂ©g akkor is, ha ezt a licenc maga, vagy a szerzĆi jogi törvĂ©nyek nem követelik meg.
Az alĂĄbbi informĂĄciĂłkat tehĂĄt kötelezĆ a leĂrĂł oldalon megadni, akĂĄr kĂ©ri a licenc, akĂĄr nem:
- Az anyagra alkalmazandĂł 'licencet. Ezt a licencsablonok segĂtsĂ©gĂ©vel kell megadni.
- Az anyag forrĂĄsa. Ha a feltöltĆ egyben a szerzĆ is, akkor azt (angolul) tisztĂĄn Ă©s vilĂĄgosan ki kell jelenteni (pĂ©ldĂĄul "Created by uploader" ("A feltöltĆ munkĂĄja"), "Self-made" vagy "Own work" ("sajĂĄt munka")). Ha nem sajĂĄt munka, akkor az interenetes forrĂĄs webhivatkozĂĄsĂĄt kell megadni. Figyelem: egy mĂĄsik WikipĂ©diĂĄrĂłl ĂĄtmĂĄsolt fĂĄjl esetĂ©ben az a WikipĂ©dia ĂĄltalĂĄban nem szĂĄmĂt engedĂ©lyezett forrĂĄsnak, hacsak elĆször a mƱ nem ott jelent meg. Mindig az eredeti forrĂĄst kell megadni.
- Az anyag alkotĂłjĂĄt/kĂ©szĂtĆjĂ©t/szerzĆjĂ©t. A szerzĆi jog elĂ©vĂŒlĂ©se miatt közkinccsĂ© vĂĄlt anyagok esetĂ©ben az alkotĂł halĂĄlĂĄnak Ă©ve nagyon fontos lehet (errĆl bĆvebben lejjebb a közkincs rĂ©sznĂ©l). Egy olyan ĂĄltalĂĄnos licencsablon, amely azt sugallja, hogy a feltöltĆ egyben a szerzĆ jog tulajdonosa (pl. {{PD-self}}), nem mentesĂt az alkotĂł megadĂĄsĂĄnak kötlezettsĂ©ge alĂłl. Erre egyetlen egy kivĂ©tel van: ha a szerzĆ szeretne nĂ©vtelen maradni, vagy ha a szerzĆ ismeretlen, de elĂ©g informĂĄciĂł ĂĄll rendelkezĂ©sre arrĂłl, hogy a mƱ közkincs (pĂ©ldĂĄul a mƱ elkĂ©szĂtĂ©sĂ©nek vagy publikĂĄlĂĄsĂĄnak Ă©ve).
Kevésbé fontos, de az alåbbi informåciókat is meg kellene adni, ha lehet:
- Az anyag leĂrĂĄsa. MirĆl szĂłl? Hogyan kĂ©szĂŒlt?
- Az anyag elkĂ©szĂtĂ©sĂ©nek helye Ă©s dĂĄtuma. A szerzĆi jog elĂ©vĂŒlĂ©se miatt közkinccsĂ© vĂĄlt anyagok esetĂ©ben a mƱ elkĂ©szĂtĂ©sĂ©nek Ă©ve nagyon fontos lehet (errĆl bĆvebben lejjebb a közkincs rĂ©sznĂ©l).
A leĂrĂĄst az informĂĄciĂłs sablon kitöltĂ©sĂ©vel lehet a legjobban elkĂ©szĂteni.
Licencelési szempontok
Bizonyos esetekben egy mĂ©diafĂĄjlnak több licencelĂ©si szempontja is lehet. Ha a mƱ elkĂ©szĂtĂ©sĂ©hez többek jĂĄrultak hozzĂĄ mĂ©rvadĂł mĂ©rtĂ©kben, akkor mindegyikĂŒknek joga van a vĂ©geredmĂ©nyhez, Ă©s mindegyikĂŒknek szabad licenc alĂĄ kell helyeznie a sajĂĄt rĂ©szĂ©t - lĂĄsd szĂĄrmaztatott mƱvek (angolul). Ennek a szabĂĄlyozĂĄsa azonban orszĂĄgrĂłl orszĂĄgra vĂĄltozhat. Egy pĂĄr szemlĂ©ltetĆ pĂ©lda:
- Egy zenemƱ esetében az alåbbi szempontokat kell figyelembe venni, és ezek mindegyikének szabad licencelésƱnek vagy közkincsnek kell lennie:
- A zenei partitĂșra joga a zeneszerzĆt illeti
- A dalszöveg joga a dalszövegĂrĂłt illeti
- Az elĆadĂĄs joga az elĆadĂłt (Ă©nekest, zenekart) illeti
- A hangfelvĂ©tel joga a stĂșdiĂłt vagy lemezkiadĂłt illeti
- Egy mƱalkotĂĄsrĂłl kĂ©szĂŒlt kĂ©p (pĂ©ldĂĄul könyvborĂtĂł) esetĂ©n is hasonlĂł a helyzet:
- Az eredeti mƱalkotĂĄs kĂ©szĂtĆjĂ©nek (festĆmƱvĂ©sznek, szobrĂĄsznak) joga van a reprodukciĂłkhoz Ă©s a szĂĄrmaztatott mƱvekhez
- A fényképésznek joga van a fényképhez, amennyiben az nem az eredeti mƱ teljes mértékƱ reprodukciója.
- Egy Ă©pĂŒletrĆl kĂ©szĂŒlt kĂ©p esetĂ©n az Ă©pĂtĂ©sznek joga lehet egy pĂĄr egyedi Ă©pĂteszeti megoldĂĄshoz, de ez a szabĂĄlyozĂĄs orszĂĄgrĂłl orszĂĄgra lĂ©nyegesen eltĂ©r. Angolul errĆl többet a Commons:Freedom of panorama lapon.
KomplikĂĄlt is tud lenni, hogy kinek mihez van joga. Ha pĂ©ldĂĄul egy kĂ©pzĆmƱvĂ©szeti alkotĂĄs nem egy mĂĄsik alkotĂĄs fĆ tĂ©mĂĄja, akkor ĂĄltalĂĄban csak az mĂĄsik alkotĂĄs szerzĆje (fĂ©nykĂ©pĂ©sze, filmese) Ă©lvez szerzĆi jogvĂ©delmet. Ha pĂ©ldĂĄul valaki egy mĂșzeumban lefĂ©nykĂ©pez egy lĂĄtogatĂł-csoportot, akkor a fĂ©nykĂ©pen a mĂșzeumban kiĂĄllĂtott, falon lĂłgĂł kĂ©pek is lĂĄthatĂłak lesznek. Ebben az esetben azonban a festmĂ©nyek szerzĆi jogi stĂĄtuszĂĄt nem kell figyelembe venni. Az sajnos nincsen tisztĂĄn meghatĂĄrozva, hogy pontosan hol is a hatĂĄr. A Commons:De minimis irĂĄnyelv több informĂĄciĂłt tartalmaz errĆl az elkĂ©pzelĂ©srĆl.
Az összes licencelĂ©si szempontot meg kell ĂĄllapĂtani Ă©s kifejezetten meg kell emlĂteni. A reprodukciĂłkra ĂĄltalĂĄban nem lehet szerzĆi jogvĂ©delmet igĂ©nyelni, azaz egy festmĂ©nyt lefĂ©nykĂ©pezĆ fotĂłsnak semmifĂ©le joga nincsen az elkĂ©szĂŒlt digitĂĄlis kĂ©phez. SzerzĆi jogi kĂ©rdĂ©s csakis az eredeti festmĂ©nnyel kapcsolatban merĂŒl fel. Ugyanez az elv vezĂ©rli a kĂ©pernyĆkĂ©peket is: Screenshots.
Közkincs
Material released under a license like CC-0 is considered the equivalent of public domain material; works that lack originality and edicts are in the public domain; a few governments around the world, including the US Federal, California, and Florida governments place most of their works, including most of their public records in the public domain; the English Wikipedia's guideline on public domain material more precisely defines these many exceptions.
A Commons elfogadja a közkincsnek szĂĄmĂtĂł anyagokat, azaz az olyan dokumentumokat, amelyeket engedĂ©lyez a fenti kivĂ©tel vagy amelyekre nem vonatkozik szerzĆi jogi vĂ©delem, vagy amelyek esetĂ©ben ez a vĂ©delem lejĂĄrt. A közkincs meghatĂĄrozĂĄsa azonban elĂ©ggĂ© összetett: a szerzĆi jogok orszĂĄgrĂłl orszĂĄgra vĂĄltoznak, ezĂ©rt elkĂ©pzelhetĆ, hogy ami egy orszĂĄgban közkincsnek szĂĄmĂt, az a mĂĄsik orszĂĄgban mĂ©g szerzĆi jogi vĂ©delem alatt ĂĄll. LĂ©teznek minimĂĄlis követelmĂ©nyeket meghatĂĄrozĂł nemzetközi egyezmĂ©nyek, pĂ©ldĂĄul a Berni EgyezmĂ©ny, de az adott orszĂĄgok jogkörnyezete tĂșllĂ©phet ezeken a minimĂĄlis követelmĂ©nyi szinteken. ĂtalĂĄban elmondhatĂł, hogy ha egy mƱ alktotĂłja több, mint 70 Ă©ve halott, akkor a mƱvei az alkotĂł ĂĄllampolgĂĄrsĂĄga szerinti orszĂĄgban Ă©s az elsĆ publikĂĄlĂĄs orszĂĄgĂĄban közkincsnek szĂĄmĂtanak. Ha a mƱ nĂ©vtelen volt, vagy egyĂŒttmƱködĂ©s eredmĂ©nye (pĂ©ldĂĄul egy enciklopĂ©dia), akkor ĂĄltalĂĄban az elsĆ publikĂĄlĂĄst követĆ 70. Ă©v utĂĄn vĂĄlik közkinccsĂ©.
SzĂĄmos orszĂĄg ezt a 70 Ă©ves szerzĆi jogi elĂ©vĂŒlĂ©st alkalmazza - egy jelentĆs kivĂ©tel erre az USA. TörtĂ©nelmi okobĂłl AmerikĂĄban lĂ©nyegesen összetettebb ez a szabĂĄlyozĂĄs:
- 1978. elĆtti elsĆ kiadĂĄsĂș mƱveknĂ©l 95 Ă©vig tart a szerzĆi jogvĂ©delem;
- 1978. utĂĄni elsĆ kiadĂĄsƱ mƱveknĂ©l a szerzĆ halĂĄla utĂĄn 70 Ă©vig tart a szerzĆi jogvĂ©delem;
- NĂ©vtelenĂŒl vagy bĂ©rmunkĂĄban vĂ©gzett mƱveknĂ©l az elsĆ kiadĂĄst követĆ 95 Ă©vig, vagy a mƱ lĂ©trejötte utĂĄni 120 Ă©vi tart a szerzĆi jogvĂ©delem, attĂłl fĂŒggĆen, hogy melyik rövidebb.
- 1978. elĆtt lĂ©trejött, de 1978. utĂĄn kiadott mƱveknĂ©l kĂŒlönleges szabĂĄlyokat alkalmaznak.
Ezek a feltĂ©telek az USĂ-ban kĂŒlföldi mƱvekre is ugyanĂșgy vonatkoznak.
Az elsĆ kiadĂĄs Ă©ve Ă©s helyszĂne ezĂ©rt kulcsfontossĂĄgĂș. Több orszĂĄgban egy bizonyos dĂĄtum elĆtt kiadott összes mƱ közkincsnek szĂĄmĂt. Az USA-ban ez a dĂĄtum 1923. januĂĄr 1. MĂĄs orszĂĄgokban a kormĂĄny ĂĄltal kiadott összes mƱ közkincsnek szĂĄmĂt (mivel azt az adĂłfizetĆk egyszer mĂĄr kifizettĂ©k), mĂĄshol a kormĂĄny fenntart magĂĄnak nĂ©mi szerzĆi jogvĂ©delmet, megint mĂĄshol pedig ezt szigorĂșan szabĂĄlyozzĂĄk. A rĂ©szletekhez lĂĄsd a Commons:Copyright rules by territory lapot.
In the US, the copyright situation for sound recordings (including those published before 1923) is a complicated special case. Recordings fixed prior to February 15, 1972 may be copyrighted under common law and/or state laws which do not always have the same formalities and limitations as US federal copyright. More details are available at the {{PD-US-record}} talk page and this Wikilegal report.
Bizonyos jogkörnyezetekben (pĂ©ldĂĄul az EgyesĂŒlt Ăllamokban) valaki egy sajĂĄt maga ĂĄltal kĂ©szĂtett mƱvet közkincsnek nyilvĂĄnĂthat. MĂĄshol (pĂ©ldĂĄul az EurĂłpai UniĂłban) erre a jogi szabĂĄlyozĂĄs nem ad lehetĆsĂ©get, ĂĄm a kĂ©p megfelelĆ szabad licencelĂ©sƱ felhasznĂĄlĂĄsĂĄsĂĄra igen, pĂ©ldĂĄul egy Creative Commons licenc ĂĄltal.
The Hirtle chart is a tool for helping to determine if something is in the public domain in the United States. Commons:International copyright quick reference guide helps to determine if a work first published outside the United States can be uploaded.
Az amerikai Ă©s az AmerikĂĄn kĂvĂŒli szerzĆi jogok egymĂĄsra hatĂĄsa
A Commons egy nemzetközi projekt, bĂĄr a szerverei az USA terĂŒletĂ©n helyezkednek el, Ă©s a cĂ©l a Commons tartalmĂĄnak maximĂĄlis mĂ©rtĂ©kƱ, ĂșjbĂłli felhasznĂĄlĂĄsa. Nem-amerikai mƱvek feltöltĂ©sĂ©t ĂĄltalĂĄban csak akkor engedĂ©lyezik, ha a mƱvet egy olyan szabad licenc vĂ©di, amely az USĂ-ban Ă©s a mƱ eredeti orszĂĄgĂĄban is Ă©rvĂ©nyes, vagy ha mindkĂ©t orszĂĄgban közkincsnek szĂĄmĂt. A "mƱ eredeti orszĂĄgĂĄnak" az tekinthetĆ, ahol a mƱvet elĆször publikĂĄltĂĄk.
Egy AmerikĂĄn kĂvĂŒli orszĂĄgbĂłl a Commonsba valĂł feltöltĂ©s esetĂ©n az adott orszĂĄg Ă©s az USA szerzĆi jogi törvĂ©nyei alkalmazandĂłak. Ha egy harmadik orszĂĄgban talĂĄlhatĂł szerverrĆl letöltött anyagot szeretĂ©l a Commonsba feltölteni, akkor az amerikai, a te orszĂĄgod Ă©s a webszerver harmadik orszĂĄgĂĄnak törvĂ©nyei az irĂĄnyadĂłak. Ez azt jelenti, hogy az anyagra vonatkozĂł licencet az összes alkalmazhatĂł jogkörnyezetben lehessen alkalmazni. Ha az anyag közkincs, akkor mindezen jogkörnyezetekben jogkincsnek kell lennie ahhoz, hogy a Commonsra fel lehessen tölteni (Ă©s ha eddig figyeltĂ©l, akkor tudod, hogy mĂ©g az anyag eredeti orszĂĄgĂĄban is).
PĂ©ldĂĄul ha valami MagyarorszĂĄgrĂłl akar feltölteni a Commonsba egy olyan kĂ©pet, amit egy francia weboldalrĂłl szerzett, akkor a feltöltĆre a magyar, a francia Ă©s az amerikai szerzĆi jogi törvĂ©nyek vonatkoznak. Ahhoz, hogy az illetĆ feltölthesse a kĂ©pet a Commonsba, közkincsnek kell lennie MagyarorszĂĄgon, FranciaorszĂĄgban Ă©s az USA-ban, vagy pedig egy mindhĂĄrom orszĂĄg szĂĄmĂĄra elfogadhatĂł licenccel kell rendelkeznie.
KivĂ©tel: KĂ©tdimenziĂłs, közkincsnek szĂĄmĂtĂł mƱalkotĂĄsok hƱ reprodukciĂłit a WikimĂ©dia AlapĂtvĂĄny 2008. jĂșliusi döntĂ©sĂ©ben közkincsnek tekinti. A {{PD-Art}} licensablon megfelelĆ hasznĂĄlatĂĄhoz lĂĄsd a Commons:When to use the PD-Art tag ĂștmutatĂĄst.
Uruguay Round Agreements Act
- Main page: Commons:URAA-restored copyrights
Az EgyesĂŒlt Ăllamok Ă©s nem amerikai mƱvek vonatkozĂĄsĂĄban arra Ă©rdemes figyelni, hogy az USA elfogadta az Uruguay Round Agreements Act-et (URAA). Ez a törvĂ©ny AmerikĂĄn belĂŒl visszaĂĄllĂtotta a kĂŒlföldi mƱvek szerzĆi jogi vĂ©delmĂ©t abban az esetben, ha az URAA-ban meghatĂĄrozott idĆpontban a mƱ forrĂĄsĂĄnak orszĂĄgĂĄn belĂŒl a mƱ szerzĆi jogvĂ©delem alatt ĂĄllt. A legtöbb orszĂĄg esetĂ©ben az URAA idĆpontja 1996. januĂĄr 1. Ez azt jelenti, hogy a kĂŒlföldi mƱvek az USA terĂŒletĂ©n belĂŒl szerzĆi jogvĂ©delmet kaptak mĂ©g akkor is, ha az URAA idĆpontja elĆtt közkincsnek szĂĄmĂtottak. BĆvebben az angol WikipĂ©diĂĄban lĂĄsd: Wikipedia:Non-U.S. copyrights.
Because the constitutionality of this law was challenged in court, Commons initially permitted users to upload images that would have been public domain in the U.S. but for the URAA. However, the constitutionality of the URAA was upheld by the U.S. Supreme Court in Golan v. Holder. After discussion, it was determined that the affected files would not be deleted en masse but reviewed individually. There was further discussion about the best method for review of affected files, resulting in the creation of Commons:WikiProject Public Domain.
Files affected by the URAA should be tagged with {{Not-PD-US-URAA}}.
Files nominated for deletion due to the URAA should be evaluated carefully, as should be their copyright status under US and local laws. A mere allegation that the URAA applies to a file cannot be the sole reason for deletion. If the end result of copyright evaluation is that there is significant doubt about the freedom of a file under US or local law, the file must be deleted in line with the precautionary principle.
A Fair use nem engedélyezett a Commonson
A Wikimédia Commons nem fogad be tartalmat a fair use alapjån. Az indoklåst låsd: Commons:Fair use.
Szårmaztatott mƱvek
SzeretnĂ©l egy kĂ©pet Miki egĂ©rrĆl, de persze nem lehet csak Ășgy beszkennelni. Mi lenne, ha lefotĂłznĂĄd a bĂĄbĂșt, Ă©s azt a fotĂłt töltenĂ©d fel? Ne tedd. AzĂ©rt nem lehet ilyen bĂĄbĂșkrĂłl fĂ©nykĂ©peket feltölteni, mert szĂĄrmaztatott mƱnek szĂĄmĂtanak, Ă©s az eredeti szerzĆi jog tulajdonosĂĄnak engedĂ©lye nĂ©lkĂŒl nem lehet nyilvĂĄnossĂĄgra hozni.
Az amerikai szerzĆi jogrĂłl szĂłlĂł US Copyright Act of 1976 a 101. bekezdĂ©sĂ©ben az alĂĄbbit mondja ki: "SzĂĄrmaztatott mƱnek szĂĄmit egy olyan alkotĂĄs, amely egy vagy több mĂĄr lĂ©tezĆ alkotĂĄst vesz alapul, pĂ©ldĂĄul fordĂtĂĄst, megzenĂ©sĂtĂ©st, rendezĂ©st, megregĂ©nyesĂtĂ©st, mozifilmvĂĄltozatot, hangfelvĂ©telt, mƱalkotĂĄs reprodukciĂłjĂĄt, sƱrĂtĂ©st, lerövidĂtĂ©st, vagy bĂĄrmi mĂĄs egyĂ©b mĂłdot, amelyen keresztĂŒl az alkotĂĄst Ășjra lehet adoptĂĄlni vagy ĂĄtalakĂtani. Egy szerkesztĆi megjegyzĂ©sekbĆl, jegyzetekbĆl, magyarĂĄzatokbĂłl vagy egyĂ©b, eredeti alkotĂłi munkĂĄbĂłl ĂĄllĂł alkotĂĄst is "szĂĄrmaztatott mƱnek" kell tekinteni." Egy szerzĆi jogvĂ©delem alatt ĂĄllĂł tĂĄrgyrĂłl kĂ©szĂŒlt fĂ©nykĂ©p az amerikai jog hatĂĄlyossĂĄgĂĄn belĂŒl szĂĄrmaztatott mƱnek tekinthetĆ. A fenti törvĂ©nt 106. bekezdĂ©se szerint: " (...) A szerzĆi jog tulajdonosa ezen bekezdĂ©s szerint kizĂĄrĂłlagos jogokat kap az alĂĄbbiak elvĂ©gzĂ©sĂ©re Ă©s engedĂ©lyezĂ©sĂ©re: (...) (2) a szerzĆi jog vĂ©delme alatt ĂĄllĂł alkotĂĄsrĂłl szĂĄrmaztatott mƱvek lĂ©trehozĂĄsa;"
Az engedĂ©ly nĂ©lkĂŒli szĂĄrmaztatott mƱvek, pĂ©ldĂĄul jĂĄtĂ©kokrĂłl, bĂĄbĂșkrĂłl kĂ©szĂŒlt fĂ©nykĂ©pek ezĂ©rt a Commonson törlĂ©sre kerĂŒlnek. BĆvebben lĂĄsd: Commons:Derivative works.
Exception: So-called useful articles - objects with an intrinsic utilitarian function, even if commercial designs, are not subject to copyright protection in the US. Consequently, images thereof are not w:derivative works under US law. For details and applicability of this exception, see the Supreme Courtâs decision in W:Mazer v. Stein, and {{Useful-object-US}}.
EgyszerƱ formåk

A legtöbb kereskedelmi forgalomba kerĂŒlĆ tĂĄrgyat Ă©s termĂ©ket szĂĄmos Ă©s többfĂ©le szellemi tulajdont vĂ©dĆ törvĂ©ny vĂ©di, de a szerzĆi jog csupĂĄn egy az ilyen vĂ©delmek közĂŒl. Nagyon fontos kĂŒlönbsĂ©get tenni a szerzĆi jog, a vĂ©djegy Ă©s a szabadalom között. A WikimĂ©dia Commons csak a szerzĆi jog vĂ©delmĂ©vel foglalkozik, mĂ©ghozzĂĄ az alĂĄbbi okokbĂłl:
- Szinte bårmire be lehet védjegyet jegyeztetni, és nem sok értelme lenne mindent megtiltani.
- A vĂ©djegyek Ă©s a szabadalmak fĆleg a gyĂĄrtĂĄs Ă©s a forgalmazĂĄs szempontjĂĄbĂłl lĂ©nyegesek, de az ilyen tĂĄrgyakrĂłl kĂ©szĂŒlt fĂ©nykĂ©peket szabadon lehet reprodukĂĄlni.
A Commons ezĂ©rt befogad egyszerƱ geometriai formĂĄkrĂłl vagy tipogrĂĄfiai elemekrĆl kĂ©szĂŒlt kĂ©peket - mĂ©g akkor is, ha egy vĂ©djegyes logĂłrĂłl van szĂł.[2] Az ilyen kĂ©peket a {{PD-textlogo}} licencsablonnal kell megjelölni. Egy mƱalkotĂĄs azonban Ă©lvezhet szerzĆi jogvĂ©delmet.
Raster renderings (i.e. PNG images) of uncopyrighted simple designs can themselves be regarded as being uncopyrighted. For vector images (i.e. SVG files) of uncopyrighted simple designs, the question as to whether the vector representation has its own copyright is less clear; see the English Wikipedia copyright information about fonts and the {{PD-textlogo}} talk page for more information.
NĂ©ha nagyon nehĂ©z megitĂ©lni, hogy egy formĂĄra vonatkozhat-e szerzĆ jogvĂ©delem, avagy nem, Ă©s az effĂ©le kĂ©peket gyakran jelölik törlĂ©sre, nĂ©ha vĂĄltozĂł eredmĂ©nyekkel.
BetƱtĂpusok
Egy betƱtĂpus raszteres lekĂ©pezĂ©se az USA terĂŒletĂ©n belĂŒl nem Ă©lvezhet szerzĆi jogvĂ©delmet, ezĂ©rt közkincsnek szĂĄmĂt. MĂĄs orszĂĄgokban azonban mĂĄs lehet a helyzet, errĆl bĆvebben az angol WikipĂ©dia Ăr: Fonts. BetƱtĂpusoknĂĄl a {{PD-font}} sablont kell hasznĂĄlni.
Copyright rules
Some guidance on applicable copyright rules can be found at
- Commons:Copyright rules by territory
- Commons:Copyright rules by subject matter (formerly "Commons:Image casebook")
See also
See also
- Copyright tags
- Copyright FAQ for English Wikipedia
- Help:Public domain
- Open Content - A Practical Guide to Using Creative Commons Licences (also available as PDF, ISBN 978-3-940785-57-2)
- Stock.xchng Policy
- Commons:WikiProject Permission requests
- Commons:Choosing a license
Notes
- â Ezeket a jogokat a szerzĆi jogtĂłl fĂŒggetlen földrajzi, vĂ©djegy Ă©s egyĂ©b törvĂ©nyek is szabĂĄlyozhatjĂĄk, amelyek betartĂĄsĂĄĂ©rt a WikimĂ©dia Commons nem felelhet. Ennek angol nyelvƱ kifejtĂ©sĂ©hez lĂĄsd: Commons:Non-copyright restrictions. A WikimĂ©dia Commons igyekszik arrĂłl gondoskodni, hogy a kĂ©p leĂrĂł oldalĂĄn bĂĄrmifĂ©le korlĂĄtozĂĄsrĂłl szĂł essen, de a kĂ©peket Ășjra felhasznĂĄlĂłk felelĆssĂ©ge arra ĂŒgyelni, hogy a kĂ©p hasznĂĄlatĂĄval nem sĂ©rtenek törvĂ©nyt. Egyes anyagok pĂ©ldĂĄul egy adott orszĂĄgban mĂĄr kikerĂŒlhettek a szerzĆi jogi vĂ©delem alĂłl, de egy mĂĄsikban mĂ©g nem. EzentĂșl több Commonsban hasznĂĄlt licenc, Ăgy a GFDL Ă©s a Creative Commoons Share-Alike egyik feltĂ©tele az, hogy bĂĄrmilyen szĂĄrmaztatott mƱ csak a forrĂĄssal megegyezĆ licenc alĂĄ kerĂŒlhet
- â LĂĄsd Az Ets-Hokin v. Skyy Spirits Inc per anyagĂĄt, ahol Ășgy döntöttek, hogy a SKYY vodka ĂŒvege Ă©s logĂłja nem Ă©lvezhet szerzĆi jogvĂ©delmet
External links
Collections of laws:
- UNESCO collection of copyright laws.
- WIPO Lex.
- CERLALC: Copyright laws of Latin America, the Caribbean states, and Spain and Portugal.
- CIPR: Copyright laws of the CIS nations and the three Baltic states.
- ECAP: Copyright laws of ASEAN countries.
- EuroMed Audiovisual II EU programme; has recent copyright laws of some mediterranean states (from Morocco to Turkey).
Copyright treaties:
- Berne Convention.
- WIPO Copyright treaty.
- EU Council Directive 93/98/EEC on the harmonization of copyright terms in the EU.
Other:
- Circular 38a: International Copyright Relations of the United States, from the U.S. Copyright Office. (A bit dated, some countries are missing.)
- Circular 38b: Highlights of Copyright Amendments Contained in the URAA, from the U.S. Copyright Office.
- 17 USC 104A: Copyright restorations in the U.S. due to the URAA
- Copyright in the USA
|