Commons:Soubory z Flickru

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
Shortcut
COM:FLICKR/cs
Notice Na Commons je možné umisťovat pouze ty obrázky z Flickru, které jsou opatřeny tagy BY (CC-BY) nebo BY SA (CC-BY-SA). Pokud jste na pochybách, použijte nástroj Flinfo nebo se zeptejte ve zdejší diskusi.

Flickr je web, který umožňuje uživatelům sdílet fotografie a videa pod různými, svobodnými i nesvobodnými licencemi. Svým uživatelům umožňuje výběr licence dle libosti a zároveň ji dovoluje kdykoliv změnit bez toho, aniž by informace o této změně byla zaznamenána v logu. Proto není snadné kontrolovat, zda obrázek v současné době je či není pod svobodnou licencí. Díky této skutečnosti je používání daných souborů na projektech Wikimedia někdy problematické.

Pro ověření licenčního statusu souborů z Flickru se na Commons používá systém kontroly, který provádí robot nebo důvěryhodní uživatelé (správci a zvláštní skupina věrohodných uživatelů). Tato metoda kontroly ovšem neumožňuje určit, zda soubor někdy byl licencován pod některou ze svobodných licencí.

Kontrola souborů[edit]

Následkem systému kontroly souborů z Flickru (ať už robotem nebo člověkem) není u stovek obrázků jasný jejich autorskoprávní status. V minulosti, kdy bývaly obrázky z Flickru nominovány na smazání, nebylo dosaženo konsenzu, zda se mají z Commons odstranit či ne. Významnou roli přitom hraje důvěryhodnost původního nahravatele souboru, kvalitativní hodnota obrázku nebo časový interval mezi nahráním obrázku na Commons a zjištěním jeho nevyhovující licence.

Věrohodní uživatelé[edit]

Uživatelé, kteří nejsou správci, mohou požádat komunitu o svolení stát se věrohodným uživatelem. Komunita má pak 7 dní na to, aby se k nominaci uživatele vyjádřila. Seznam všech uživatelů na tomto postu lze najít zde.

Podezřelé obrázky[edit]

Někdy se stane, že uživatelé na Flickr nahrávají obsah, k němuž nevlastní autorská práva, avšak šíří jej pod svobodnými licencemi. Stránka Commons:Questionable Flickr images proto shromažďuje informace o těchto uživatelích a konkrétních souborech, které byly na Commons z Flickru převzaty. Jejím úkolem je zároveň zabránění dalšímu nahrávání zdánlivě svobodných souborů.

Statické linky[edit]

Jedním z problémů při kontrole licencí souborů z Flickru je používání statických odkazů na obrázek v popisu obrázku na Commons. Přes přímé odkazy na obrázek totiž nelze jednoduše zjistit licenci souboru a musí se proto modifikovat URL adresa nebo obrázek hledat podle názvu, což však často může zabrat dlouhou dobu. Nejjednodušší cesta, jak v těchto případech nalézt stránku obrázku s popisem, je pomocí ID obrázku, které se vloží na konec adresy http://www.flickr.com/photo.gne?id=. Každý obrázek má totiž číslo, které slouží k jeho jednoznačné identifikaci. Tak např. ze statického linku http://farm1.static.flickr.com/153/357298706_b406a56e06.jpg se vyjme ID 357298706 a vloží do zmíněné adresy, takže vznikne adresa http://www.flickr.com/photo.gne?id=357298706, na které je už jasně patrné, za jakých licenčních podmínek je soubor nabízen.

Jak nahrát soubor[edit]

Hledání na Flickru[edit]

Nejsnazší cestou, jak najít potřebný soubor na Flickru, který by mohl být přehrán na Commons, je použití vyhledávače přímo na Flickru. Ten totiž umožňuje přímé hledání podle licence by-2.0 nebo by-sa-2.0. Veškeré obrázky (až na výjimky), které se vám podaří takto vyhledat, je možno na Commons přehrát.

Jen okolo 20% všech souborů z Flickru je kompatibilních s licenční politikou Commons (vyznačeny žlutou a hnědou barvou)

Pokud na soubor narazíte jiným způsobem, než bylo zmíněno výše, je třeba licenci určit zvlášť. Informace o licenci jsou dostupné v pravé spodnější části stránky. Povoleny jsou na Commons pouze obrázky opatřené tagy BY (CC-BY) nebo BY SA (CC-BY-SA). Více informací o licenční politice Commons obsahuje tato stránka.

Změna licence[edit]

Pokud narazíte na potřebný obrázek, který není v souladu s licenční politikou Commons, nebojte se zkusit požádat autora obrázku o změnu licence. Nejlepší formou komunikace s uživateli Flickru je pomocí zprávy odeslané přímo z Fickru, k čemuž je však nutné vytvořit si účet. Registrace je však jednoduchá a nezabere mnoho času. Pokud budete některého z uživatelů žádat o změnu licence, nejdřív si zjistěte, jakým jazykem mluví a při posílání žádosti buďte nadmíru slušní a vstřícní, nezapomeňte srozumitelně vysvětlit, co se může s jeho obrázkem dít a co pro něj změna licence znamená.

Obrázky s nižší kvalitou[edit]

Obrázek nízké kvality uvolněn pod vhodnou licencí přes OTRS

Někteří uživatelé Flickru nejsou ochotni uvolnit své obrázky v plném rozlišení. Mohou proto mít různé důvody, není výjimkou, že se jedná o profesionální fotografy, kteří z pochopitelných důvodů nechtějí, aby se jejich tvorba šířila po internetu i jinde pod svobodnými licencemi. Někdy však mohou svolit k uvolnění svých „slabších“ snímků nebo mohou dát souhlas s šířením svých fotografií pouze v nízkém rozlišení (např. takovém, který odpovídá velikosti „small“ v náhledu obrázku na Flickru). V takovýchto případech mají uživatelé Flickru v zásadě 3 možnosti, jak tyto obrázky uvolnit:

  • nahrát obrázek znovu pod nižším rozlišením a tento uvolnit pod vhodnou licencí přímo na Flickru;
  • umístit k obrázkům komentář typu „Tento soubor je nabízen za podmínek CC-BY-SA 2.0 pouze v rozlišení 240×180 a nižším“ (tento komentář je pak ověřen některým z věrohodných uživatelů);
  • uvolnit obrázek do určitého rozlišení přes OTRS.

Přehrání obrázku na Commons[edit]

Pokyny[edit]

Základní rady při přebírání obsahu z Flickru:

  • nahrávejte vždy nejkvalitnější verzi souboru;
  • nejsnazší cestou, jak správně vyplnit tabulku s popisem k obrázku, je použití nástroje Flinfo;
  • pokud po nahrání souboru nebude na jeho stránce umístěna šablona {{flickrreview}}, vložte ji tam sami (díky šabloně obrázek projde kontrolou některého z důvěryhodných uživatelů);
  • byť ne nutností, tak slušností je uvědomit uživatele Flickru, že jeho obrázek byl přehrán na Commons.

Nástroje[edit]

Následující nástroje usnadnit přehrávání souborů z Flickru na Commons:

  • Upload work from Flickr
    Nástroj vyžaduje stáhnutí souboru do počítače; nástroje pro přímé přehrávání jsou tyto:

Video[edit]

Jedno z mnoha videí, které se nacházejí na Flickru
See also: Commons:Video

Flickr povoluje i nahrávání videí, jejichž přenášení na Commons však není již tak jednoduché jako u fotografií. Videa z Flickru jsou totiž přehrávány pomocí programu Adobe Flash a Commons umožňuje nahrávání a přehrávání videa pouze ve formátu .ogg. Videa je proto nutno nejdříve stáhnout na disk a převést do potřebného formátu (konvertováním videí se zaobírá stránka help:converting video). Ke stáhnutí videí lze využít doplněk Firefoxu v podobě programu DownloadHelper, možností je také požádat autora o poskytnutí originálního souboru např. e-mailem.

Takto získaná a upravená videa pak mohou být na Commons nahrána, nejjednodušší cestou je přes tento nahrávací formulář.